^Back To Top

ЗарянкаВільшанка (інші народні і книжкові назви однієї і тієї ж пташки: малинівка, зарянка, ріполов) - приваблива по зовнішності пташка.

Живе вільшанка практично по всій Європі і Середземномор'ї. Досить часто зустрічається в Передураллі, на Уралі і в Заураллі від лісостепу до північної тайги. Вільшанку можна зустріти скрізь, де є чагарники і лісові порослі. Знавці стверджують, що вільшанка живе в кожному лісі, де є чагарник і що немає такого куща, на якому хоча б раз вона не сиділа. Пташка вважає за краще ходити по землі.

По своєму забарвленню вільшанка легко відрізняється від інших наших співочих птахів. Верхня частина тіла самця оливково-сірого кольору, нижня - сіра. Лоб, горло і верхня частина грудей жовтувато-червоні. Очі у пташки великі, карі. Дзьоб червонувато-бурий. Ноги кольору червоного рогу. Обидві статі пофарбовані однаково, але у самки забарвлення зоба і грудей більш тьмяні.

Загальний розмір пташки 15 см, довжина крила до 7 см, хвоста - близько 6 см.

Будучи поширеною дуже широко, вільшанка вважає за краще селитися в сирих змішаних лісах з густим підліском. Зі своїх недалеких зимівель (частково зимують вони в Закавказзі і зрідка на Північному Кавказі) вільшанки прилітають до нас дуже рано - в перших числах квітня. Важливо мати на увазі, що вони вважають за краще терпіти холод і труднощі, аби скоріше повернутися додому. Перельоти пташка робить поодинці, тільки ночами, високо в повітрі і чомусь завжди при цьому кричить: чи то боїться, чи то веселиться?

Після прильоту їх дзвінка, мелодійна пісенька чується з раннього ранку і до пізнього вечора. Самець сідає на позбавлену листя середню гілку дерева і, повернувшись до сонця, співає, трохи розпушивши пір'я, піднявши хвіст і полуопустів крила. Закличний крик вільшанки схожий на «шнікєрікік».

Малинівка | Вільшанка
Звуки - уривчасте "цік... цік...". Пісня починається невиразно, потім переходить в красиву переливчасту трель.

Вільшанка
Пісня різноманітна, з характерним колінцем, що нагадує свист пінопласту, проведеного по склу. Позивка "чєкаюча".

Вільшанка
Тривожні крики, різні крики і пісня самця

Пісня вільшанки чарівна. Вона складається з чередуючих між собою флейтових строф і трелей, які урочисто розливаються по околицях її осередку. Правда, в клітці вільшанки, як правило, співають не в повну силу, чи то бояться, чи то соромляться. Їх ніжні мелодії добре чутні лише у вечірні та ранкові години, коли більшість птахів не співають.

ЗарянкаПташка дуже жвава, рухлива. На землі тримається прямо, хвіст знаходиться в горизонтальному положенні, крильця злегка приспущені. Ходити вільшанка не вміє, але швидко скаче підстрибуючі або вважає за краще перелітати з гілки на гілку. Таким чином вона долає самі густі зарості, показуючи часом незвичайну навіть для птахів спритність. На великі відстані вільшанка летить по звивистій лінії, що складається з великих і малих дуг.

Пташка дуже полохлива. З цієї причини вона майже ніколи не літає вдень, вважаючи за краще відсиджуватися в кущах. Та й в цілому вона дуже рідко злітає високо.

Вільшанка ревниво охороняє свою ділянку. Правда, ділянки невеликі і тісно межують одна з одною.

Гніздо вільшанки влаштовують в середині своєї ділянки на землі або в широких напівдуплах, обов'язково невисоко над землею. Гніздо - масивна споруда зі стінками, що складаються з товстого шару зеленого моху, з окремими, переплетеними стеблами. Усередині гніздо обробляють м'якими корінцями, шерстю тварин, пір'ям. В гнізді обов'язково є дах.

Кладка яєць (по 5-7 штук) відбувається в кінці квітня або початку травня. В яєць тонка шкаралупа, покрита безліччю темних іржаво-жовтих цяточок, розсипаних по жовтувато-білому полю. Батьки висиджують пташенят по черзі.

Пташенята вилуплюються через 14 днів і дуже швидко ростуть. Годують їх м'якими дрібними черв'ячками і личинками. Потім переходять на павуків, слимаків, дощових черв'яків. Восени вільшанки із задоволенням їдять всілякі, переважно соковиті ягоди.

ЗарянкаПісля того, як пташенята вилетять з гнізда, батьки піклуються про них ще щонайбільше тиждень. Потім пташки зазвичай роблять ще одну кладку і висиджують другий виводок, який підростає до кінця липня. На цьому вирощування потомства завершується. До цього часу батьки дуже втомлюються, але розраховувати на відпочинок їм, на жаль, не доводиться.

У серпні починається линька, дуже болюче для птахів процес. Відлинявши, вільшанки відправляються до місць зимівлі - в Іспанію.

Ловлять вільшанок навесні лучками на підв'язних птахів, а восени в пастки та інші самолови, в які ці довірливі до людей пташки потрапляють легко на приманку з борошняних черв'яків і мурашиних яєць.

Вільшанка відноситься до одних з найбільш легко звикаючих до неволі і невибагливих комахоїдних птахів. Оселена в відповідну їй клітку (довжина 40 см, ширина 20 см, висота 25 см) вільшанка швидко освоюється в ній, через дуже короткий час перестає лякатися людину, яка підійшла, бере з рук борошняних черв'яків і починає співати. Більш того, пташка настільки звикає до господаря, що завжди вітає його самим солодким щебетанням, розпушуванням пір'їнок на голівці і смішними рухами тіла. Бували випадки, коли випущені на свободу весною після зимівлі в будинку вільшанки, нагулявшись влітку, знову на зиму поверталися до господаря. При належному догляді пташки можуть жити у вас багато років.

ЗарянкаЗарянкаЗарянкаЗарянка

 

Вільшанок годують тертою морквою з додаванням в неї невеликих порцій розчавлених конопель і маку, кашею і мурашиними яйцями. Щоденна порція борошняних черв'яків для них не більше 6-8 штук.

У клітці вільшанка поводиться досить суперечливо. З птахами одного виду вона вступає в непримиренний бій. Птахів інших видів постійно обманює, кривдить, особливо тих, хто слабший її. Тому вільшанок краще тримати окремими парами.

Однак, з іншого боку, пташка завжди піклується про хворих сусідів і особливо старанна щодо осиротілих пташенят, до якого б виду вони не належали. Якщо їй підкидають чуже гніздо, не було випадку, щоб вільшанка НЕ ​​вигодувала пташенят. Про зозуленят і говорити не доводиться. Відомий і такий кумедний випадок: одного разу, з невідомих нам причин, вільшанка знесла шість яєць в одне гніздо з шістьма яйцями королька. Пташки разом дружно висиділи своє потомство і разом його вигодували.

Наші друзі

АКВАРИУМ - подводный мир аквариумных рыбок и растений

ДОМАШНИЕ ЛЮБИМЦЫ - собаки, кошки, грызуны и другие братья наши меньшие

Останні новини

Голоси наших птахів

 Copyright © 2010-2020    Пернатая радуга    Rights Reserved.