^Back To Top

Жайворонок степовий (Джурбай)На південному сході європейської частини - в донських, приволжських і прикаспійських степах мешкає жайворонок степовий. Ці птиці широко відомі, можна навіть сказати прославлені, як співом своїм, так і символічним значенням. Адже слава жайворонка рознеслася по світу в першу чергу завдяки каландрі - великиму степовому жайворонку, чий чудовий політ видно на величезні відстані нескінченних степів, а дзвінка, подібна захопленому дзюрчанню весняного струмочка пісенька розноситься на багато кілометрів по окрузі.

Великий степовий жайворонок (він же каландра, джурбай, забурунник, члрноший) - найбільший з усіх жайворонків. За забарвленням джурбай схожий на польового і чубатого жайворонків. Відмітною його ознакою є дві чорних плями округло-трикутної форми з обох боків горла, іноді вони з'єднуються на зобі. Чорні плями, великі і яскраві у самців, у самок виражені слабше, ближче за кольором до сіро-бурого.

Довжина птаха сягає 21 см. Розмір крила близько 13 см, хвоста - 6,5 см.

Джурбаїв ловлять переважно тільки птахолови Новочеркаська, Ростова-на-Дону і Астрахані. Способи лову найзвичайніші.

У клітці це один з найбільш чудових птахів. Джурбай володіє могутньою, дзвінкою, мелодійною піснею, а також чудовою здатністю до «пересмішництва», що дозволяє йому доповнювати власні «видові звуки» строфами пісень інших птахів. У пісню джурбая включаються крики тиркушек, трелі реполовів і жовтих трясогузок, щебет ластівок, строфи з пісні щигля, свист ховрахів і куликів і багато власних гуркотів і забавної стукотні.

Жайворонок степовий (Джурбай)
Позивки - несподівано високі для такої великої птиці і досить милозвучні трелькі на зразок "чрррі", "чуррріт", "дзірр", а також в загальному такого ж звучання, але більш різкі і грубі.

Жайворонок степовий
Спів в польоті. Пісня складна, яка не поступається за красою пісні польового жайворонка і в загальних рисах схожа на неї, але менше свистових і більше трелевих елементів, з переважанням тих же "чрррі", "чуррюрючрі".

Однак не тільки різноманітність пісні джурбаев вражає слухачів - дивовижна потужність звуків, що видаються цією порівняно невеликою пташкою. Коли співає джурбай, спів канарки, дрозда, шпака, щигля, навіть солов'їні трелі лише зрідка доносяться до слуху - усе зносить і заглушає його пісня.

Жайворонок степовий (Джурбай)Жайворонок степовий (Джурбай)Жайворонок степовий (Джурбай)Жайворонок степовий (Джурбай)Жайворонок степовий (Джурбай)Жайворонок степовий (Джурбай)Жайворонок степовий (Джурбай)Жайворонок степовий (Джурбай)

Гніздо джурбая має невигадливу споруду з сухих стебел і тонких корінців. Птах ховає його в борознах, під маленькими кущиками в невеликих поглибленнях. Самка відкладає 3-5 яєць, вони блискуче-білі або жовтувато-білі і густо усіяні жовтувато-бурими і сірими плямами і точками.

Наші друзі

АКВАРИУМ - подводный мир аквариумных рыбок и растений

ДОМАШНИЕ ЛЮБИМЦЫ - собаки, кошки, грызуны и другие братья наши меньшие

Останні новини

Голоси наших птахів

 Copyright © 2010-2020    Пернатая радуга    Rights Reserved.