^Back To Top

Жайворонок польовийВесняні пісні щойно прилетівших жайворонків - символ приходу весни. Йдеться про найзнаменитіших - про польових жайворонків.

Поля, ниви, вигони, пустки, а іноді і великі городи створюють для жайворонків всі необхідні умови існування і завжди заселяються ними.

Польовий жайворонок - скромно пофарбований, досить великий співочий птах, поширений у величезному ареалі, що тягнеться від Північної Африки через всю Євразію до Камчатки і Сахаліну ..

Жайворонки прилітають до нас дуже рано, приблизно на початку-середині березня. Відлітають від нас жайворонки, починаючи з кінця вересня, але деякі затримуються до випадання першого снігу. Для зимівлі воліють Африку та Південну Азію.

Поява жайворонків навесні, їх перша пісня відразу ж звертає на себе увагу навіть мало спостережливих і далеких від природи людей: жайворонки прилітають більш-менш значними зграями, летять розкиданою зграєю невисоко над землею, далеко один від одного і весь час оголошують повітря дзвінким, по весняному лунким співом.

Загальний тон забарвлення оперення самця польового жайворонка світлий, глинисто-бурий, на пір'ї по всьому тілу розкидані червонувато-бурі наствольні плями і рисочки; черевна сторона світліше ніж спина і тон її забарвлення брудно-глинисто-білуватий з чорнуватими плямами на зобі і горлі. На голові неясно виступає хохол, найбільш помітний у самців під час весняних демонстрацій. Оперення самки не відмінне від оперення самця.

Довжина пташки близько 18 см. Крило в межах 11,5 см, хвіст близько 7 см.

Жайворонок - великий індивідуаліст. Мирно з представниками свого виду він живе тільки під час перельоту і під час зимівлі. Самці б'ються дуже жорстоко, переважно в польоті, однак без значних кривавих наслідків.

Жайворонок польовийГніздо польового жайворонкаЖайворонок польовийЖайворонок польовийЖайворонок польовийЖайворонок польовийЖайворонок польовийЖайворонок польовий

Після прильоту пісні жайворонків лунають без перестанку з раннього ранку, часто починаючись ще до перших проблисків зорі і кінчаючи з настанням глибоких сутінків. Птахи співають переважно в польоті, при підйомі, повільно тремтячи крилами. Не дарма в древньій Русі саме ці птахи стали символом Сонця. До цих пір зберігся язичницький ритуал пекти на великі свята особливі пиріжки - «жайворонки». Якщо ж ваша пташка почне заливатися пісенькою, бігаючи при цьому по землі або сидячи на жердині, не хвилюйтеся: на волі жайворонки під час виконання своїх сольних партій теж не нехтують кущиками, горбками або купиною. Це для них своєрідна естрада.

Жайворонок польовий
Пісня дзвінка у вигляді безперервної квапливої трелі "ті-і, ті-і, ті-і..." (високі звуки) або "тю-ю, тю-ю, тю-ю..." (низькі)

Жайворонок польовий
Пісня складається з різноманітних дзюркотливих і щебечучих безперервно виливаючихся трелей, в які вставляються чисті і звучні свистові колінця, нерідко запозичені у інших птахів. Спів може звучати безперервно більше 30 хвилин.

Розбивка на пари і початок будівництва гнізд у жайворонків відбувається незабаром після прильоту. Гнізда їх можна знайти в полі вже в березні. Молодих слетків, які тільки що покинули гнізда, можна зустріти десь у середині травня. Гніздо будується жайворонками прямо на землі, в неглибокій ямці, і робиться дуже неміцно зі стеблинок і травинок. Самка відкладає 5-6 яєць. Вони зеленувато-жовті або червонувато-білі і поцятковані сірувато-бурими або сірими цятками і плямами. Батьки сидять на яйцях по черзі. Пташенята з'являються через 15 днів. За один сезон (якщо рік урожайний на їжу) жайворонки вигодовують три виводка! Тому пташенята йдуть від батьків, ледь навчаться добре бігати, але будучи рано кинутими батьками, в масі гинуть. Молодих птахів переслідують багато хижаків: від землерийок і полівок до дрохв і лелек. Звідси у жайворонків таке низьке реальне відтворення.

Ловлять жайворонків навесні на спеціальних «жавороночьіх» точках, які влаштовуються на зовнішніх проталинах в поле. Тут ставляться тайник, понці або один-два лучка і поміщаються підвязні і шпаркові птахи.

Ловля буває вельми добутлива, про що свідчить маса польових жайворонків, що з'являються в перших числах квітня на пташиних ринках наших великих міст.

Відразу ж після того як спіймали жайворонка треба кілька днів тримати з підв'язаними крилами, а клітку з ним помістити в кімнаті як можливо вище. Жайворонок, особливо в перший час неволі, дуже полохлива пташка. Ледве угледівши поруч людину, він блискавкою злітає вгору і може розбитися на смерть. Клітку з жайворонком треба поміщати так, щоб птах не бачив людей що знаходяться в кімнаті або входять до неї. З іншого боку, спійманий жайворонок освоюється з неволею і новим для нього кормом дуже легко. Зазвичай через сім - десять днів пташка починає співати.

Годують польових жайворонків сумішами найрізноманітніших зерен, тертою морквою, кашами, з додатком тваринних кормів - курячих яєць (свіжих і варених), вареного м'яса і по кілька штук борошняних черв'яків в день. Можна пригощати ваших вихованців мурашиними яйцями, але тільки інколи.

Наші друзі

АКВАРИУМ - подводный мир аквариумных рыбок и растений

ДОМАШНИЕ ЛЮБИМЦЫ - собаки, кошки, грызуны и другие братья наши меньшие

Останні новини

Голоси наших птахів

 Copyright © 2010-2020    Пернатая радуга    Rights Reserved.