^Back To Top

Сім.: Горобцеві, Рід: Справжні горобеці

Хатній горобецьГоробець - типовий приклад того, як, загрузнувши в світі повсякденності, втрачаємо ми здатність помічати красу поруч, біля себе. Зізнайтеся, чи багато хто серед нас звертали увагу на те, наскільки стрункий горобець, яке вишукане, строге і одночасно святкове його забарвлення? А який хороший самець в шлюбний період! Найчастіше частого горобця порівнюють або з бідняком, нещасним, замотаним і заляканим, або з дрібним злодюжкою, які потопають у недобросовісних справах, або з нахабним жлобом-злодюгою... У будь-якому випадку, це не тільки самий буденний для нас птах, а й найбільш поширений з цієї причини літературний персонаж.

Але хто ж таки він такий - горобець? Істинний образ цієї чарівною птиці в повному його позитивному обсязі представив людству великий керманич Мао Цзедун, в період культурної революції оголосив горобця ворогом китайського народу, що поглинає незліченні зернові багатства суспільства будівників комунізму. Почалася війна з горобцями. Кінохроніка тих років відобразила страшні картини, коли величезні натовпи людей бігали по вулицях і криками і тріском не давали нещасним птахам присісти хоч на мить і перепочити. Знесилені птиці падали до ніг переслідувачів, і їх тут же вбивали. Страшне було видовище - величезні вантажівки, заповнені трупами малесеньких птахів.

Через два роки, коли урожай зернових в черговий раз на корені загинув від напавших на злаки комах, китайці стали закуповувати горобців за кордоном і терміново відновлювати їх поголів'я.

Якщо ж справедливо порівняти горобця з будь-яким іншим описаним тут птахом, то недолік у нього в порівнянні з ними виділиться лише один, щоправда, дуже суттєвий: це сама волелюбна з відомих нам птахів і в клітці гине майже миттєво.

Виникає питання: а чи треба взагалі тримати горобця в клітці, коли він завжди поруч, під вікном? Справа в тому, що видів виробів досить багато. І якщо про хатнього горобця ми розповідаємо тільки тому, що волею-неволею він все одно так чи інакше виявляється у нас в будинку (найчастіше поранені пташки або пташенята шо випали з гнізда), то про інших видах його слід розповісти особливо, оскільки вони досить цікаві і привабливі, як для утримання в клітці, так особливо для життя в вольере.Хатній горобець

Горобці відносяться до сімейства Горобцеві.

 1. Хатній горобець (Passer domesticus) відомий всім, описувати його зовнішність немає особливої ​​потреби. Крім одного моменту, на який мало хто звертає увагу. Йдеться про відміну самців і самок, для багатьох з нас горобці чомусь всі однакові. У самця голова сіра, горло і пляма на грудях чорні. Спина і крила коричневі, на крилах світлі смужки. Низ тіла сірий або брудно-білий. Самки і молоді птахи зверху сірувато-коричневі, знизу брудно-білі або сірі. Чорних плям у них немає, саме помітне - відсутність чорного фартушка на грудях.

  Довжина птаха 16 см.

  Живе хатній горобець практично повсюдно, за винятком півночі Східного Сибіру і Камчатки. Скрізь він птах осілий.

  Особливою пісеньки у горобця немає, він цвірінькає, але весняне цвірінькання самця чарівне.

  Горобець хатній
  Звуки - своєрідне цвірінькання: "джів-джів-джів".

  Горобець польовий
  Звуки - різке "чір-чірр".

  Гніздяться горобці в різних щілинах в стінах будинків, особливо під балконами, на горищах, в нішах. Будується гніздо дуже недбало - маленька купка соломи, трави, навіть паперу. Всередині воно щільно вистилається пір'ям. Нестися самка починає вже в березні. Вона відкладає 5-6 матово-білих або сірувато-блакитних з бурими плямами яєць. Батьки сидять на яйцях по черзі. Пташенята вилуплюються через два тижні. Спочатку їх годують ніжними комахами, потім додають в раціон зерна (розм'якшені в зобу), потім годують насінням і плодами. Дорослі птахи переважно зерноядні. Через місяць дорослі горобці починають висиджувати другу кладку.

 2. Польовий горобецьКрасноголовий або польовий горобець ((Passer montanus)). Ця пташка набагато витонченіше хатнього і має дуже красиве оперення. Це чарівна комбінація рудого, світло-коричневого, охристого, чорного і сірого кольорів.
  У самців верхня частина голови і потилиця червонувато-бурі, щоки і верхні боки шиї білі, нижня частина тіла буро-біла, задня частина шиї, спина і плечі покриті широкими, чорними поздовжніми плямами по іржаво-червоному фону. Очі темно-карі. Дзьоб чорний. Самка сіренька.

  Довжина птаха близько 14 см.

  За характером поведінки польовий горобець схожий на хатнього, але знавці стверджують, що він не настільки розумний.

  У неволі польові горобці невибагливі до будь-якого зернового корму, мають поступливий характер і ніколи не ображають інших, навіть більш дрібних птахів.

  Це стайні птиці. На відміну від більшості інших птахів, які в клітці стають великими індивідуалістами і забувають про вимушену стайность у вільному житті, польовий горобець - «громадський працівник» до мозку кісток і поводиться по відношенню до особин того ж виду завжди дружелюбно і уважно. На жердинках горобці завжди намагаються поміститися один біля одного, вони пестять, чистять і чепурять своїх товаришів. Варто одному з них злетіти до годівниці, як зараз же слідом летить і інший; під час сну польові горобці тісно притискаються один до одного.

  Спеціально польових горобців не ловлять. У зимовий час, в період без харчів, вони самі часто потрапляють у всілякі автоматичні пастки - в пастки, хлопки, птіцеловкі, лучки і ін. Поводження зі спійманими горобцями має бути таке ж, як і з іншими птахами. Щрправда, в кутейці вони поводяться спокійніше багатьох інших птахів і швидко переходять в клітки.Польовий горобець

  Годувати горобців можна будь-яким зерновим кормом, найкраще для цього підходить просо.

  Розмножуються вони так само, як звичайні синиці.

  Клітки для польових горобців підходять будь-які, але краще тримати їх зграйкою в вольєрі.

 3. Кам'яний горобець (Petronia petronia Сем .: Горобцеві, Рід: Кам'яні горобці) мешкає на Північному Кавказі і поблизу Астрахані, а також на південь від Байкалу, в Бурятії і Читинської області.

  У самця загальний колір оперення буро-сірий, як у самочки хатнього горобця. Над очима світлі брови. На зобі птиці жовта пляма, щось на зразок слинявчика у неохайного крихти. З боків хвоста білі плями. Самка схожа на самця.

  Кам'яний горобець багато в чому різниться від своїх родичів. Літає він дуже швидко і вільно. Вміє парити. Відмінно стрибає по землі. Часто помахує хвостом. Іноді його навіть називають незаконнонародженою трясогузкою.

  У теплу пору кам'яні горобці їдять переважно комах. В холоди переходять на насіння.

  Птах дуже довірливий, ловиться в будь-які види пасток. У неволі кам'яні горобці не вимагають особливого догляду, невибагливі, досить прихилисті до господарів. Легко розмножується в клітках.

Наші друзі

АКВАРИУМ - подводный мир аквариумных рыбок и растений

ДОМАШНИЕ ЛЮБИМЦЫ - собаки, кошки, грызуны и другие братья наши меньшие

Останні новини

Голоси наших птахів

 Copyright © 2010-2020    Пернатая радуга    Rights Reserved.