^Back To Top

Jynx torquilla Сем.: Дятловые, Род: Вертишейки

Крутиголовка

Крутиголовка - пташка незвичайна, та й веде вона себе досить дивно. Тіло у неї довгасте, головка невелика, крила короткі і тупі. Дзьоб короткий, гострий. У птиці характерний язик, що чимось нагадує язик муравьеда, - він довгий, схожий на нитку, або дощового черв'яка, дуже рухливий. Сплутати крутиголовку з будь-яким іншим птахом неможливо: і по поведінці, і по метушливим рухам.

Живе вона на території більшої частини Європи, крім Півночі, і в південній частині Азії, аж до Далекого Сходу.

Самець у верхній частині має попелясто-сіре оперення з поздовжніми бурими смужками. На хвості у птаха темні поперечні смуги. Знизу тіло з інтенсивним охристим відтінком і поперечним тонким бурим малюнком. Очі жовтувато-карі. Дзьоб і ноги зеленувато-жовті. Самка схожа на самця. Довжина птаха 18 см.

Крутиголовка - птаха дуже скритна. Вона вважає за краще жити в лісах і гаях, поселяється і у фруктових садах. Зазвичай або ховається в кронах дерев, сидячи на гілці чи причепившись до стовбура, або незграбно стрибає по землі. На перший погляд крутиголовка кілька апатична і не любить рухатися. Вона схожа на старого сквалигу, кожний ранок влаштовується на сонечку де-небудь в сторонці, щоб потім усім закласти прімечені нехороші історії. Втім, крутиголовка не ​​пліткарка, хоча і могла б з успіхом нею стати - сама природа веліла їй бути такою. Справа в тому, що у пташки є чудова властивість: при абсолютно нерухомому тілі вона спокійно повертає голову на 180°. Звідси і пішла назва крутиголовка. Але на голову, що постійно крутиться, птах вважає за краще не покладатися і є одним з кращих літунів в світі малих пернатих.

Крутиголовка

Звичайні звуки, що видають крутиголовки, це «кяй кяй кяй» і шипіння. Останнє особливо необхідно птиці, оскільки головний її засіб самозахисту в дуплі-гнізді - це прикинутися змією. Коли з темряви стовбура лунає тихе грізне шипіння так і здається, що ось-ось криві повні отрути зуби впинаються в твої пальці, людина (та й тварина) мимоволі відсахується в сторону, і крутиголовка з гучною лайкою швидше дряпає геть, буває, що і з виводком.

Закличний крик самця «вії ід вії ід». Іноді крутиголовка повторює його до двадцяти разів поспіль, поки нарешті не з'явиться остаточно знахабніла в своїй гордій свідомості власної краси манірна самочка. Звичайно ж з'явиться сама скромність або ображена невинність: «Чого зволите? Я вже тутечки поряд клопотала, клопотала ... Все на ваше благо. Аж упріла вся ... » Так що ще перед нею і вибачатися доведеться. Розгніваний самець кричить «вед вед». «Сам такий», - думає про себе самочка, але раптом так вильне задком, що наречений на одному диханні переходить до любовних щебетань. У страху птахи видають короткий «шек». Молоді птахи в гнізді цвірінькають на зразок цвіркуна.

Головною їжею крутиголовки є мурахи, від чого у неї і розвинулася настільки своєрідна форма язика. Птах підбирає комах і з землі, і з дерева. Зі значно більшим задоволенням, ніж дорослих мурах, любить крутиголовка мурашині яйця, чому вважається однією з найбільш легких для утримання в неволі птахів. У природі крутиголовка частенько просовує язичок в мурашник і чекає, коли до нього пристане побільше розлючених мурах-воїнів (о, як вони обурені вторгненням цього дурного жирного «дощового черв'яка»!), А потім спритно витягує всю войовничу орду на світ Божий і з'їдає їх . Не відмовляється крутиголовка і від товстих гусениць, і від різних черв'ячків, і від всіляких личинок і лялечок.

Гніздо своє крутиголовка влаштовує в дуплі не зовсім згнилого дерева. У виборі житла вона не вибаглива. Головне, щоб вхід був вузьким. А вже за акуратністю справа не стане. Все сміття з дупла матуся викине, дно вискоблить до гладкості. Кладка відбувається в травні. Самка дарує татові від 6 до 12 біленьких яєць, маленьких, тупих.

На яйцях самочка сидить одна, приблизно протягом двох тижнів. За пташенятами доглядають обоє батьків. Годують їх переважно мурахами та мурашиними яйцями.

На жаль, крутиголовки вельми нечистоплотні птиці. З того моменту, як самка сідає на яйця, послід з гнізда не викидається, а накопичується. Особливо швидко цей процес йде після появи пташенят. З цієї причини з її гнізда постійно поширюється огидний запах, настільки сильний, що підійти до цього місця наважується далеко не кожен. Самим крутиголовкам такий стан речей не заважає. Їм все одно, аби пташенята були ситі, здорові і росли швидше. Молоді крутиголовки з мамою і татом згодні і вилітати з гнізда не поспішають. Вони залишають його лише після того, як навчаться добре літати. Запах посліду від них зникає лише через кілька тижнів, або навіть через місяць.

У неволю крутиголовки потрапляють або випадково, або їх слід брати на гнізді (вельми неприємна процедура). В останньому випадку не забувайте, що зустріне вас там уявна змія.

До клітки найкраще звикають молоді птахи. Їх легко привчити до їжі, яку зазвичай дають комахоїдним. Дуже рідко деякі особини наполягають на тому, щоб їм давали лиш мурашині яйця, але не варто довго потурати такій поганій звичці. Слід бути суворіше: давайте птиці тільки те, що вважаєте за потрібне і що їдять інші крутиголовки - проголодався і буде їсти все за милу душу.

Крутиголовки, особливо молоді, доставляють їх власнику величезне задоволення. Клітка їм потрібна простора, в ній обов'язково треба встановити один-два ствола з дуплами. Можна замість дерев'яних чурок поставити птахам прості коробки з прорізаними в них дірками. Крутиголовки будуть там критися, шастати з коробки в коробку і грати з вами в хованки. Дуже швидко пташки стають ручними і міцно прив'язуються до господаря. Тоді дверцята клітки можна не закривати: крутиголовки добре запам'ятовують свій будинок і самі віддадуть перевагу віддалятися від вас на спокій в бажане лігво.

Жити крутиголовки можуть в суспільстві будь-яких миролюбних птахів. Найбільш прийнятні для них вольєри. Однак на повітрі до господарів птиці звикають набагато повільніше.

Наші друзі

АКВАРИУМ - подводный мир аквариумных рыбок и растений

ДОМАШНИЕ ЛЮБИМЦЫ - собаки, кошки, грызуны и другие братья наши меньшие

Останні новини

Голоси наших птахів

 Copyright © 2010-2020    Пернатая радуга    Rights Reserved.